[rev_slider home_slider]

KOSZTY PRZEKSZTAŁCENIA JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

KOSZTY PRZEKSZTAŁCENIA JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. staje się coraz bardziej popularne. Jednakże pomimo to ilość pytań i niejasności w odniesieniu do tej konstrukcji nie znika. Bardzo częstym pytaniem zadawanym przez przedsiębiorców, zanim przystąpią do procesu jest: „ile to będzie kosztować?”.

No właśnie, „ile to będzie kosztować?”.

Niestety już na wstępie mogę co poniektórych rozczarować, bowiem poniżej podane kwoty mają wyłącznie wartość szacunkową i mogą być odmienne dla każdej z indywidualnych spraw. Niewątpliwie do kosztów, na które należy się przygotować to m. in. wynagrodzenie notariusza. Do biura rejenta będziemy musieli zawitać dwukrotnie, najpierw w celu sporządzenia planu przekształcenia a następnie po jego zatwierdzeniu przez biegłego w celu złożenia oświadczenia o przekształceniu oraz zawiązania spółki.

Kolejnym wydatkiem, będzie opłata od wniosku o wyznaczenie biegłego do zbadania planu przekształcenia w wysokości 300 zł. Następnie, będziemy zobowiązani do opłacenia ww. biegłego, który zbadał nasz plan przekształcenia pod kątem rzetelności i poprawności. O wynagrodzeniu dla biegłego każdorazowo postanawia sąd biorąc pod uwagę m.in. nakład pracy jaki musiał poświęcić biegły dla zbadania planu. Im biegły mniej czasu poświęci na badanie planu, tym wynagrodzenie będzie niższe. Generalnie wynagrodzenie waha się w granicach od 2.000 zł -5.000 zł.

Kiedy dojedziemy już do upragnionego końca procesu, musimy pamiętać o opłatach za rejestrację przekształcenia w KRS, tj. 500 zł (opłata za rejestracje spółki w KRS) + 100 zł (opłata za ogłoszenie w MSIG o przekształceniu spółki).

Z uwagi na dość skomplikowany proces, jakim jest przekształcenie – warto będzie skorzystać z usług specjalisty. Dlatego też do ww. kosztów postępowania warto doliczyć wynagrodzenie należne z tytułu udzielonej pomocy prawnej.

Zasadniczo postępowanie przekształceniowe nie powinno za sobą pociągnąć więc kosztów niż te wskazane powyżej, jednakże każda sprawa może kształtować się odmiennie.

Related Posts